Thanks to all who participated in the Philly Homebrew Cup.

There were 142 entries judged and 100 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyle
1stDouglas ArmstrongAmerican Stout20B: American Stout

Club of the Philly Homebrew Cup (27 Participating Clubs)

PlaceClub1st2nd3rdScore
1stALEiens Homebrew Club2028.00
2ndBarley Legal Homebrewers [NJ]1218.00
3rdPhiladelphia Homebrew Club2017.00
Elk County Brewers [PA]2017.00

Scores and tie-breakers have been applied in accordance with the scoring methodology. Numbers reflected are rounded to the hundredth place. Hover over or tap the question mark icon () for the actual calculated value.

Winning Entries

Table 1: Light Lagers (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteven LandgrenBob27A7: Pre-Prohibition Lager
2ndJeffrey NorsSilver Eagle Select2B: International Amber Lager
3rdPaul Futer
Co-Brewer: Cait Kish
Ode To Oberon1D: American Wheat Beer

Table 2: Sour Beers (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPaul Futer
Co-Brewer: Cait Kish
Ode To Brewin'23C: Oud Bruin
2ndOscar SternNo Regrets28B: Mixed Fermentation Sour Beer
3rdAnthony CorradoMango Sour28B: Mixed Fermentation Sour Beer

Table 3: Meads (3 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRobert GardnerRose MeadM3A: Fruit and Spice Mead
2ndFrancis Hiller
Co-Brewer: Francis Hiller Jr
Made In da PinelandsM1B: Semi-Sweet Mead
3rdFrancis Hiller
Co-Brewer: Francis Hiller Jr
Made In da ShadeM1B: Semi-Sweet Mead

Table 4: Germanic Light Beers (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stStephen RomanBrohemia Pils VIII5D: German Pils
2ndWill CassSmells Like Cologne5B: Kolsch
3rdStephen RomanCzech Pils VI3A: Czech Pale Lager

Table 5: European Amber and Brown (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn LowneyLow Bitter11A: Ordinary Bitter
2ndLee MahonyGreen Hawk13A: Dark Mild
3rdMichael CarrBrown Car13B: English Brown Ale
HMAlistair BensonBitter For Dad11A: Ordinary Bitter

Table 6: British Stouts and Strong ales (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stFrancis Hiller
Co-Brewer: Francis Hiller Jr
Wee Heavier17C: Wee Heavy
2ndOscar SternPutin On the Ritz9C: Baltic Porter
3rdJohn McDonnell
Co-Brewer: Richard Merschen
Ss Winter Welcome17A: English Strong Ale

Table 7: Malty Ambers and Browns (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael CzeknerSt. James Gate 201915B: Irish Stout
2ndTommy CaillouetHorizon Zero Dubbel26B: Belgian Dubbel
3rdDouglas ArmstrongHappy Monks26C: Belgian Tripel

Table 8: IPAs (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stPaul Ward
Co-Brewer: Vic Orlando Jr.
Red Rain21B4: Red IPA
2ndNicholas Mata
Co-Brewer: Sean McGuire
Heartbreak21A: American IPA
3rdMatt BaroneFirst Light21B7: New England IPA

Table 9: American Pale Ales (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stWill CassGround Cloud19B: California Common
2ndGeorge TurnerCitra Yum!18B: American Pale Ale
3rdMike ParksDim Sum Pale Ale18B: American Pale Ale

Table 10: American Darks (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDouglas ArmstrongAmerican Stout20B: American Stout
2ndPaul Ward
Co-Brewer: Vic Orlando Jr.
Chocolate Coffee Stout - Batch 00220C: Imperial Stout
3rdKavan Oconnor
Co-Brewer: Lisa Small
Fearful Symmetry20B: American Stout

Table 11: Light Beligians (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn LowneyBs 7325C: Belgian Golden Strong Ale

Table 14: Fruit and Spice Beer (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTroy HigginsBae's Bitchin Rosé29A: Fruit Beer
2ndRobert GardnerButter Stuff Stout30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdRobert GardnerStrawberry Shortcake Pale Ale29A: Fruit Beer
HMJack LowneyPantera Rosa29A: Fruit Beer

Table 15: Wood Smoke and Specialty (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stCraig CousineauHoppy Wit34B: Mixed-Style Beer
2ndDan MeierButterscotch Ale34C: Experimental Beer
3rdOscar SternKiss My Axe27A: Historical Beer