Winners - Philly Homebrew Cup

Table 1: Light Lagers (13 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stSteven LandgrenBobPre-Prohibition LagerUpstate NY Homebrewers Assn
2ndJeffrey NorsSilver Eagle SelectInternational Amber Lager
3rdPaul FuterOde To OberonAmerican Wheat BeerPhiladelphia Homebrew Club

Table 2: Sour Beers (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stPaul FuterOde To Brewin'Oud BruinPhiladelphia Homebrew Club
2ndOscar SternNo RegretsMixed Fermentation Sour BeerBrewminaries
3rdAnthony CorradoMango SourMixed Fermentation Sour Beer

Table 3: Meads (3 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stRobert GardnerRose MeadFruit and Spice MeadSouthern Nevada Ale Fermenters Union (SNAFU)
2ndFrancis HillerMade In da PinelandsSemi-Sweet MeadBarley Legal Homebrewers [NJ]
3rdFrancis HillerMade In da ShadeSemi-Sweet MeadBarley Legal Homebrewers [NJ]

Table 4: Germanic Light Beers (12 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stStephen RomanBrohemia Pils VIIIGerman PilsALEiens Homebrew Club
2ndWill CassSmells Like CologneKolsch
3rdStephen RomanCzech Pils VICzech Pale LagerALEiens Homebrew Club

Table 5: European Amber and Brown (12 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJohn LowneyLow BitterOrdinary BitterBand of Media Brewers (The B.O.M.B.)
2ndLee MahonyGreen HawkDark Mild
3rdMichael CarrBrown CarEnglish Brown Ale
HMAlistair BensonBitter For DadOrdinary BitterSouthern Nevada Ale Fermenters Union (SNAFU)

Table 6: British Stouts and Strong ales (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stFrancis HillerWee HeavierWee HeavyBarley Legal Homebrewers [NJ]
2ndOscar SternPutin On the RitzBaltic PorterBrewminaries
3rdJohn McDonnellSs Winter WelcomeEnglish Strong AleMead Club

Table 7: Malty Ambers and Browns (14 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stMichael CzeknerSt. James Gate 2019Irish StoutALEiens Homebrew Club
2ndTommy CaillouetHorizon Zero DubbelBelgian DubbelGRIST [VA]
3rdDouglas ArmstrongHappy MonksBelgian TripelElk County Brewers [PA]

Table 8: IPAs (12 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stPaul WardRed RainRed IPAMalter Ego Homebrew Club
2ndNicholas MataHeartbreakAmerican IPA
3rdMatt BaroneFirst LightNew England IPA

Table 9: American Pale Ales (14 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stWill CassGround CloudCalifornia Common
2ndGeorge TurnerCitra Yum!American Pale AleKuhnhenn Guild of Brewers (KGB)
3rdMike ParksDim Sum Pale AleAmerican Pale Ale

Table 10: American Darks (12 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stDouglas ArmstrongAmerican StoutAmerican StoutElk County Brewers [PA]
2ndPaul WardChocolate Coffee Stout - Batch 002Imperial StoutMalter Ego Homebrew Club
3rdKavan OconnorFearful SymmetryAmerican StoutBoston Wort Processors

Table 11: Light Beligians (12 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJohn LowneyBs 73Belgian Golden Strong AleBand of Media Brewers (The B.O.M.B.)

Table 14: Fruit and Spice Beer (12 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stTroy HigginsBae's Bitchin RoséFruit BeerPhiladelphia Homebrew Club
2ndRobert GardnerButter Stuff StoutSpice, Herb, or Vegetable BeerSouthern Nevada Ale Fermenters Union (SNAFU)
3rdRobert GardnerStrawberry Shortcake Pale AleFruit BeerSouthern Nevada Ale Fermenters Union (SNAFU)
HMJack LowneyPantera RosaFruit BeerBand of Media Brewers (The B.O.M.B.)

Table 15: Wood Smoke and Specialty (14 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stCraig CousineauHoppy WitMixed-Style Beer
2ndDan MeierButterscotch AleExperimental Beer
3rdOscar SternKiss My AxeHistorical BeerBrewminaries